Karányi Dani legújabb albuma, az Aerodynamics már hetek óta a boltok pocain figyel, megvolt a lemezbemutató is, ami igazán jól sikerült. Mi még a party előtt kaptuk el a mestert, hogy kifaggassuk egy picit a magyar partykultúráról, az új, és persze az elkövetkezendő lemezeiről...
SZUB: Miért kellett ennyit várni az új lemezre? Mivel foglalatoskodtál az elmúlt négy évben?
K.D.: Az elmúlt 4 évben suliba jártam, DJ-ztem, alkottam, füleltem, de az időm nagy részét a munka tette ki, amit a CLS Music-nál, mint művészeti vezető asszisztens végeztem.
SZUB: Mennyi idő alatt készült el az Aerodynamics?
K. D.: Egy lemeznek nálam mindig több időszaka van: van egy befogadó fázis, amikor mindenfélét hallgatok, nem is igazán motivál az, hogy alkossak is. Ezt követi az alkotó fázis, amikor rengetegféle zenét írok, alapokat és zenei skicceket készítek, majd végül az összeállítási fázis, amikor kiválogatom a hosszú hónapok termését és egységesítem a hangzást, a formát. Ez utóbbi mindig a legaktívabb időszak, 2-3 feszült hónap, de mindent összevetve közel 2 évig készülök egy lemezre.
SZUB: Mennyit változtál ezen idő alatt, miben lett más ez a lemez, mint az előző anyagaid?
K. D.: Magabiztosabb lettem zeneileg, ami a lemez hangzásvilágán is megérződik, sokszor tudatosan visszafogom magam. A rengeteg zenehallgatástól egy kicsit zárkózottabbá is váltam. Amúgy egységesebb lett, mint az előzőek, letisztultabb hangzásvilág jellemzi. Inkább a korai zenéimhez áll közelebb, és nem túl populáris: inkább a klub közönség és a Petőfit hallgatók fogják kedvelni. A keverés (AMB munkája) is sokkal jobb lett, mint az előző albumaimon.
SZUB: Hatott rád valamilyen zene vagy DJ munkássága?
K. D.: Ma már egyre kevesebb zene hat rám igazán inspirálóan. Új műfajokból ilyen most a minimál és a tech-house, de a saját zenémre továbbra is erőteljesen hat a progresszív rockzene, meg a country (főleg a steal gitár). :)
SZUB: Ezek szerint mostanság leginkább a minimálon vagy rajta. Nemrég még nagyon kis kör kedvelte ezt a stílust. Ez mostanában változott meg? Megváltozott egyáltalán?
K. D.: Igen, tech house, minimál párti vagyok már lassan egy éve. Szerintem a zene és a divat globálisan egyszerűsödik, azaz letisztulttá válik. Ez most a trend: ha az iPod-ok, az eszközök designjára, a ruhákra, vagy akár a zenére gondolunk. Számomra két éve egyértelmű volt, hogy a techno és a minimal, tech-house lesz a trend rövidesen. Így is lett: a korábban sok vokállal operáló elektronikus tánczene először az electro house, majd most a tech house, techno irányába ment el. Külföldön már egy éve a minimal és tech a legelterjedtebb elektronikus műfajok, itthon még kicsit eltötymörögnek a szervezők a langyi elekróval, meg a french electro-val, ami egész egyszerűen egy rossz vicc megítélésem szerint.
SZUB: Akkor a magyar piac nincs szinkronban a világtrendekkel...
K. D.: Zenei piac kényegében már alig-alig van, inkább partyzó fiatalok vannak, mint befogadóréteg. A trend pedig egy kényes ügy, mivel a trenddel haladókat sznobnak, vagy beképzeltnek szokták nevezni. A partyszervezők nagy része itthon bátortalan, konzervatív és szegény, ezért van itthon langyos tócsában pancsolás. Ahol meg van pénz, ott pedig a közeg a zavaró tényező.
SZUB: És mit gondolsz magáról a partikultúráról? Fejlődünk, stagnálunk, csúszunk le lejtőn?
K. D.: A partykultúra... csigalassan haladunk. A néhai underground közeg pedig ahelyett, hogy haladna a nemzetközi trendekkel, helyette olyan műfajokat tart életben javarészt (pl.: a hip-hop, drum and bass, breakbeat, goa, dub...) és karol fel (francia electro, indie..), amiknek nincs már létjogosultságuk, semmi perspektívájuk sincs. Mindezt úgy, hogy olyan szörnyen rossz új DJ-k jelennek meg nap mint nap a pesti éjszakában, akik AC/DC, Justice, neorave slágereket játszanak a bulikban. Ez szerintem igénytelenség és egyszer jó vicc, de sorozatban nagyon veszélyes és romboló hatású a partykultúrára.
SZUB: AKkor azt mondod, hogy emberileg sincs potenciál valami újra, korszerűre?
K. D.: Szerintem a magyar elektronikus zenei élet harmatgyenge. Tisztelet 3-4 kivételnek, akik nemzetközileg is nagyon jók.
SZUB: ??? :-o
K. D.: Azért fáj ez nekem ennyire, mert én inkább undergroundnak tartom magam e téren.
SZUB: ... És mi a helyzet külfölddel? Kacsingatsz kifelé, vagy itthon van missziód?
K. D.: Mindkettő. Ha hívnak, megyek külföldre is, de hont egyelőre nem tervezek váltani. :)
SZUB: Van már ihleted a következő albumra? Vagy lehet, hogy újra éveket kell várni rá?
K. D.: Egyelőre örülök, hogy ez megvan. Aztán majd gondolkodom rajta.